Chaga (nebo čaga) - Chaga rezavec šikmý

18.09.2019

Chaga (nebo čaga) je po staletí součástí tradiční ruské a čínské medicíny, které věří v její schopnost oživovat a uklidňovat tělo i ducha.

Chaga neboli rezavec šikmý k nám přišel z ruské Sibiře ze severních oblastí Číny. Obyvatelé Sibiře z ní vaří odedávna odvary k léčbě nádorů a nazývají ji

"Dar od boha".

Chaga neboli rezavec šikmý k nám přišel z ruské Sibiře ze severních oblastí Číny. Obyvatelé Sibiře z ní vaří odedávna odvary k léčbě nádorů a nazývají ji "Dar od boha". Chaga se používá u různých infekční onemocnění. Svým působením je podobná Coriolu, který skenuje organismus, vyhledává nejrůznější patogeny a ty potom likviduje. Chaga tento účinek směřuje k trávicímu traktu a k játrům.Působí dobře je u tzv. "skrytého patogenu" (popisuji ho v Houbáři u houby Coriolus).
Díky jejímu tropismu ji používám u různých střevní problémů a k podpoře trávení. Používá se třeba u zácpy.Chaga působí hojivě a ochranné na žaludeční sliznici, a to při gastritidách i vředech. Tento vliv se přičítá hlavně betulinové kyselině.
Má výrazné protizánětlivé působení, dávám ji u střevních zánětů. imunitní systém dokáže nejen stimulovat, ale i tlumit, což je výborné u různých autoimunitních problémů. A díky tropismu k trávicímu traktu se používá jako doplňková léčba u Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy.
Podobně jako Coriolus má výrazné protirakovinné působení. Používá se hlavně u rakoviny střev a jater.Dokáže chránit játra a také je regenerovat. Používá se u hepatitid. Díky svému tropismu k srdci dokáže harmonizovat duši Shen, podporuje mentální funkce, paměť, soustředění.
V účinku trochu vypadá jako kdybychom zkombinovali Coriolus a Hericium.Nesmím zapomenout zdůraznit, že Chaga je i výborný antioxidant a adaptogen. pomáhá zpomlovat stárnutí buněk a dokáže v organismu vytvářet rezistenci vůči vnějšímu porstředí.

Použití testovaná v praxi:

 • aktivace imunitního systému v případě bakteriální a virové infekce + Coriolus, ABM, Reishi, Maitake
 • regulace cholesterolu a tlaku krve + Reishi, Maitake, Auricularia
 • podporuje kardiovaskulární systém
 • podporuje a pročištění střev + Hericium
 • působí protizánětlivě + Reishi
 • doplňková terapie nádorů a prevence nádorů + dle typu nádoru

Další motivy pro použití Chagy:

podpora u diabetu, analgetické účinky (zmírňuje bolesti), hepatoprotektivní účinky (ochrana jater), podpora mentálních funkcí - paměť, koncentrace, myšlení (inhibuje enzym acetylcholinesterázu v mozku), detoxikační působení, silné antioxidační působení, podpora trávení, gastritidy, žaludeční či dvanácterníkové vředy, podpora při sportu (s Coriolem a Cordycepsem), Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, ekzémy, psoriáza, čistí krev, leukémie, malárie, podporuje oči a vlasy, je to asi nejsilnější adaptogen, antiaging účinky, protialergické působení (prevence proti anafylaktickému šoku), pásový opar, kandidóza, hepatitida C, infekčních onemocněních, ať už bakteriálních, virových, pomáhá i v případě herpetických virů

TCM charakteristika:

 • teplota - teplá
 • chuť - sladká
 • tropismus - játra, slezina, srdce (ledviny, žaludek)

Účinky podle tradiční čínské medicíny:

 • vyživuje játra, ledviny a srdce
 • přeměňuje hlen
 • oživuje krev
 • uklidňuje duchapodporuje obrannou qi

Stručný popis

Chaga (Inonotus obliguus, rezavec šikmý, birch mushroom, tschagapilz, Hua Jie Kong Jun) patří mezi dřevokazné houby. Je několikaletá a vytváří dva druhy plodnic, a to pohlavní a nepohlavní. Po napadení stromu vytvoří tmavé, temně černé "rozpukané" plodnice, v nichž se nacházejí chlamydospory, tj. výtrusy. Tyto plodnice mohou přežívat i několik let a mají jsou cca 10-35 cm velké. Později se zráním houby a odumíráním nakaženého stromu, jehož kmenem houba prorostla, se vytvoří druhý typ plodnic, které obsahuju pohlavní spory - bazidiospory. Tato plodnice je větší a může mít a může dorůst i několika metrů. Chaga parazituje hlavně na listnatých stromech, nejčastěji ji najdeme na břízách, z nichž získává také důležitou složku betulin, který má širokospektré léčebné účinky.

Chaga je rozšířená na severní polokouli. Velmi dobře je známá v Rusku, kde je i součástí tradiční ruské medicíny. Stejně tak je ale známá i v tradiční čínské medicíně.

Houba je známá již z dob před cca 4000 lety, využívali jí Mezopotámci, Egypťané, Číňané aj. Chaga je popsána také v čínském "herbáři" Shen Nong Ben Cao Jing. V Rusku a na Sibiři pak byla využívána nejen k léčení, ale také k šamanským rituálům, a to hlavně Khanty/Oystaky, kteří jí také dali jméno, které se dnes nejčastěji používá. Chagu si dopřával i car Vladimir Monomach či Rasputin... Zmiňuje ji také Solženicin ve své knize Rakovina. Chaga nebyla neznámá ani původním obyvatelům Japonska, tj. Ainu. Vařili si z ní čaj, který pili při trávicích obtížích, bolestech žaludku atd. A i oni využívali prášek ze sušené houby k náboženským obřadům.

Chaga však byla známá i indiánům v Severní Americe.

V novodobých dějinách byla Chaga studována od roku 1864 J. G. N Dragendorffem v St. Petěrburgu. Výrazného pokroku ve zkoumání hub se dosáhlo ve 20. století, odhalilo se její složení a začaly se vědecky zkoumat její účinky.

Složení Chagy

Účinky houby se vždy odvíjejí od jejího složení. Proto se prováděly a provádějí analýzy, které identifikují jednotlivé složky této unikátní houby.

Polysacharidy

Jednou z nejdůležitějších složek Chagy jsou polysacharidy, které mají mnoho účinků. Mohou snižovat oxidační stres, stimulovat imunitní systému, regulovat glykémii, působí protirakovinně atd. Ty nerozpustné v podobě "hrubé" vlákniny působí jako probiotikum, tj. potrava pro mikroflóru, kterou udržují zdravou, navíc také podporují střevní peristaltiku. V Chaze je mnoho typů polysacharidů, které se od sebe liší složením, molekulární hmotností, větvením. Od složení polysacharidu se také odvíjí jejich účinky. Nejznámější jsou β (1→3)-glukany. Dále jsou to pak i xylogaloktoglukany, které vykazují protirakovinné účinky. Nověji popsaný polysacharid je ve vodě rozpustný a je známý pod označením IP3. Je složený z těchto sacharidů: rhamóza, arabinóza, glukóza a galaktóza. Tyto jsou v polysacharidu v v poměru 2,5 : 4,6 : 1: 2,6. IP3 je silným imunostimulantem.

Mykosteroly, steroidní sloučeniny

Pro houby jsou typické tzv. mykosteroly, což jsou steroidní sloučeniny, jejichž základem je cholesterolové jádro s různými postranními řetězci. Až 45 % sterolů zastupuje lanosterol, 25 % tvoří inotodiol a dále pak jsou to ergosterol (vitamín D2), fecosterol, episterol, β-sitosterol atd. Sterolové sloučeniny vykazují protinádorové účinky a dokážou bojovat s mnoha typy virů.

Terpenové sloučeniny

Terpenové sloučeniny mají výrazný protirakovinný a protiinfekční potenciál. Z Chagy byly extrahovány tyto terpeny, např. p-hydroxybenzoická kyselina, kyselina ferulová, foskoperianol D, lanostany, kyselina trametenolická aj.

Betulin a kyselina betulinová

Jedinečnou sloučeninou v Chaze je betulin a kyselinu betulinovou (3β-hydroxylup-20(29)-en-28-ová kyselina). Ve formě, v jaké jsou v houbě, se dobře vstřebávají z trávicího traktu, dostanou se tedy do těla. Obě tyto sloučeniny patří mezi triterpeny a to ve formě, která je stravitelná, tedy že se sloučeniny dostanou ze střeva do těla. Obě sloučeniny patří mezi triterpeny a Chaga je do sebe doslova "natahuje" ze svého hostitele, tedy z břízy. Betulin je sloučeniny, ze které se později dalšími reakcemi stává kyselina betulinová. Obě sloučeniny mají protiinfekční, hlavně protivirové, protinádorové a lipémii snižující účinky.

Melanin

Chaga je také bohatá na melanin, což je barvivo vznikající z aminokyseliny tyrozinu. Nachází se i v našem těle, dodává barvu vlasům, očím, pokožce...

Melanin je silným antioxidantem, ochranou proti působení slunečních paprsků, snižuje jeho genotoxicitu, je genoprotektivní a protirakovinný.

Fenoly a fenolové sloučeniny

Díky extrakčním postupům se z Chagy podařilo izolovat také fenolové sloučeniny. Tyto disponují protirakovinnými, protiinfekčními i antioxidačními účinky. V Chaze se nacházejí např. ceresol, syringol, mequinol, guaiacol, dále pak je to kyselina galická, protokatechurická kyselina a polyfenoly 3,4-dihydroxybenzalacetone, inonoblin A, phelligridin D.

Aminokyseliny a bílkoviny

Při vyjmenovávání složek Chagy není možné opomenout ani aminokyseliny a bílkoviny. V Chaze jsou i ty aminokyseliny, které si organismus neumí sám vyrobit. Podrobnými rozbory se zjistilo, že zralá Chaga skrývá 14 aminokyselin, její mycelium dokonce 16. Nejzastoupenější jsou glycin, cystein a tryptofan. Z bílkovin můžeme jmenovat např. chitinázu.

Tuky a mastné kyseliny

V rostlinné říše je poměrně chudá na tuku, tedy krom semen. Proto může být překvapující, že v houbě je možné najít mastné kyseliny, a to hlavně ty nenasycené, tedy zdraví prospěšné, např. kyselina linolová, olejová... Chaga neobsahuje cholesterol.

Vitamíny, minerální a stopové prvky

Chagu je možné využít i jako zdroj minerálních a stopových prvků a vitamínů. Obsahuje např. sodík, hořčík, vápník, měď, železo, zinek, mangan, germanium..., z vitamínu jsou to hlavně vitamíny skupiny B a D, obsahuje také β-karoten.

Využití Chagy

Již jste byli seznámeni s některými složkami, ze které jsou v Chaze. Zdaleka nejsou všechny, ale již i ty zmíněné dávají tušit, že Chaga v sobě skrývá mnoho sílu a schopnosti ovlivnit zdravotní stav.

Chaga v souladu s imunitním systémem

Mnohé složky Chagy dokážou ovlivnit funkce a reaktivitu imunitního systému. Správně fungující imunitní systém zajistí ochranu proti infekcím i rakovinným buňkám a zároveň neútočí na antigeny vlastního těla a alergeny. Chaga napomáhá dostat imunitní systém do rovnováhy, posiluje jeho obranné reakce a zmírňuje jeho zvýšenou aktivitu v případě autoimunitních a alergických zánětů.

Nejvýrazněji ovlivňují imunitní systém polysacharidy, beta glukany. Jejich účinnost se testuje např. na buněčných kulturách, kdy je polysacharidový extrakt přidán k buňkám imunitního systému a sleduje se, jak se změní jejich chování. V přítomnosti Chagy se testované buňky více dělí, aktivují se, produkují prozánětlivé cytokiny, které aktivují další složky imunitního systému. U fagocytů zvyšuje jejich fagocytární schopnosti, tj. jejich schopnost pohlcovat, v případě virů a bakterií i zabít, cizorodé částice. Vlivem Chagy jsou také aktivovány T lymfocyty. Je zdokumentováno i to, že Chaga zvyšuje produkci potřebných protilátek B lymfocyty.

Zkoumání imunitu posilujících účinků se provádí i na laboratorních zvířatech. Jeden z pokusů testoval, zda dokáže Chaga posílit aktivitu imunitního systému i v případě, že jsou zvířatům podávána imunosupresiva. Části testovaných krys, která dostávala cyklofosfamid a měly utlumené imunitní reakce, byla podána také Chaga. U těchto krys došlo k nárůstu aktivity imunitního systému, a to již po 8 dnech.

Chaga tedy dokáže "prolomit" účinky i silných imunosupresiv.

Nyní se podíváme i na její protizánětlivé účinky. Ty se ověřovaly v pokusech na myších, u kterých byl vyvolán zánět střev, obdoba Crohnovy nemoci. Pokud je myším podávána Chaga, snižuje se závažnost onemocnění. Myší neztrácejí na hmotnosti, nejsou přítomné vysilující krvavé průjmy, při vyšetření střeva se prokázalo, že ve sliznice je zdravější, není tak poškozená, zánět je výrazně tlumen v porovnání s myšmi, které Chagu nedostávaly.

Protizánětlivý efekt se potvrdil i v případě chronické pankreatitidy. Nemocná zvířata byla krmena také polysacharidy z Chagy, při histologickém rozboru na konci pokuse se ukázalo, že slinivka vykazuje menší rozsah poškození, není infiltrované imunitními buňkami, které by svou aktivitou tkáň destruovaly.

Chaga může být také pomocníkem alergiků. Při studiích na alergických myších se prokázalo, že podávání extraktu vede ke snížení tvorby IgE, tedy protilátek spjatých s alergiemi.

Je tedy patrné, že Chaga harmonizuje imunitní systém, vyrovnává jeho aktivitu tak, aby nám co nejlépe sloužil.