Pupečník asijský

17.05.2019

má příznivé účinky na funkci nervové soustavy, při nervových onemocněních, včetně depresivních stavů, psychiatrických problémů, epilepsii. 

Podporuje duševní klid a jasnost uvažování, oddaluje stárnutí a zapomnětlivost, posiluje schopnost soustředění a zlepšuje paměť. Jogíni ji používají před meditací k navození meditačního stavu, protože zklidňuje a pročišťuje mysl. Také pomáhá otevírat sedmou korunní čakru a harmonizuje pravou a levou mozkovou hemisféru. Napomáhá zvyšovat inteligenci, dlouhověkost a paměť. Zpomaluje stárnutí a u starých lidí léčí senilitu.

 Pročišťuje imunitní systém, posiluje nadledvinky a tím upevňuje odolnost proti stresu, pročišťuje krev a zlepšuje chronické stavy potíží s ekzémy, lupénky, zvyšuje pružnost kůže. Obsažené látky mají schopnost podporovat hojení ran, růst kůže a působit na ni antibakteriálně, hojí popáleniny a příznivě ovlivňuje hojení jizev, vředy, pomáhá při silném olupování šupinek kůže a při svědění. Zvyšuje výživu oční sítnice a zabraňuje jejímu odchlipování. Podporuje regenerační schopnosti kůže, proto se přidává do pleťové vody a mastí na její ochranu, zvyšuje růst vlasů a nehtů. 

Doporučuje se na vnitřní záněty v ústech, hltanu a dýchacích cest. Obsahuje účinné látky podporující tvorbu kolagenu v kloubech a ulevuje od revmatických bolestí, pomáhá při tropických horečnatých onemocněních, jako je malárie, zlepšuje špatné zažívání, léčí cirhosu jater a jiné jaterní problémy, pomáhá při chronickém oslabení žil a běžně se předepisuje na bércové vředy, křečové a nitkovité žíly, zabraňuje zúžení věnčitých tepen a tím předchází ischemické chorobě srdeční, infarktu myokardu a mozkové mrtvici. Zlepšuje periférní krevní oběh, např. studené nohy, na což trpí hlavně ženy, tlumí potíže v klimakteriu, zlepšuje příznaky Alzheimerovy choroby.