Řeřicha peruánská Lepidium meyenii

10.05.2019

Maca horská je považována za superpotravinu a adaptogen, který posiluje fyzický výkon a duševní rovnováhu.

ŘEŘICHA PERUÁNSKÁ - MAKA

Latinský název: Lepidium meyenii peruvianum

Kečuánský název: Ayak chichira, Ayak willku

Kategorie: spermatogenní afrodisiakum, adaptogen, antioxidant

Indikace: působí proti zbytnění prostaty (hypertrofie); využívá se jako neuro-protektivní nootropikum, a v součinnosti s uncaria tomentosacoby chondro-protectivum.

Obsažené aktivní látky: Macaridiny, polynenasycené mastné kyseliny macaeny a macamidy, imidazolové alkaloidy lepidin A a B, glucosinolaty, beta-sitosterol, aminokyseliny arginin, histidin, fenylalanin, threonin, a tyrosin, vitaminy B1, B12, C, E, K, a zinek.

Maca má schopnost zvýšit sexuální zájem jak u mužů, tak i u žen, a jejím užíváním se zvyšuje schopnost početí.

Rostlina má anabolické účinky, podporuje tedy růst svalové hmoty.

Pomáhá proti chronické únavě a dodává celkovou vitalitu.

Lepidium představuje výjimku mezi léčivými rostlinami dle čínské tradiční medicíny, neboť se přímo nejedná rostlinu původně asijskou přesto, že se právě v Číně těší mimořádné oblibě. Přezdívá se jí peruánský ženšen, protože pochází z vysokohorských oblastí peruánských And. Její blahodárné vlastnosti byly známé v první řadě u starých Inků, původních domorodých obyvatel Peru, jejichž potomci si do dnes cení schopnost tohoto vzácného kořene, povzbudit a vzpružit uvadající mužskou sílu. Nutno dodat, že kultivace Lepidia sahá ještě daleko před období Inků.

Studie, stejně jako lokální tradiční léčitelství prokazují, že Lepidium zvyšuje výkonnost a odolnost spermatozoidů na jejich pouti za fekundací. Proto je hlíza této brukvovité rostliny zaznamenána v léčitelské tradici coby oblíbené a účinné afrodiziakum, které zároveň chrání prostatu před nevhodným zbytněním a dovede působit i neuro-protektivně. Známé jsou různé varianty (ecotypy), které se rozlišují barvou hlízy na červenou, žlutou a černou. Každá varianta je více vhodná pro vlastní oblast působení, červená na prostatu, černá zase spíše pro spermatogenezi a neuro-protekci. Prokázaná je i účinnost při menopauzální osteoporóze tak jako schopnost potlačovat degradaci a absorpci anandamidu v endokanabinoidním systému organismu (IC50 = 670 nM). Jeví se, že anandamid plní v organizmu mnoho významných funkcí a vykazuje celou řadu příznivých účinků, srovnatelných s působením fytokanabinoidů (např. THC a CBD). Na rozdíl od těchto kanabinoidů se však anandamid relativně rychle rozpadá. Tělo produkuje pouze endokanabinoidy, je-li to nutné. Po krátké době jsou tyto již degradovány různými enzymy. Zatímco THC a CBD působí několik hodin, anandamid přestává účinkovat již po 30 minutách.

Endokanabinoidní systému v lidském těle reguluje podstatné základní funkce, jako je vnímání bolesti, imunitní funkce, trávení, atd. Různé studie naznačují, že dysfunkční endokanabinoidní systém bývá příčinou různých zdravotních potíží, jako je migréna, fibromyalgie či syndrom dráždivého tračníku (IBS). Při nedostatku kanabinoidů se jedná o tzv. klinický endokanabinoidní deficit.

Upozornění: Produkt není určený jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujete denní dávkování. Nevystavujete přímému slunečnímu záření. Není určeno pro děti. Není určeno pro těhotné a kojící ženy. Skladujte v suchu a temnu při pokojové teplotě mimo dosah dětí.

Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 výslovně zakazuje prodejcům uvádět u potravin a doplňků stravy jakákoliv tvrzení, která by naznačovala, že tyto mají léčebné vlastnosti. Proto je zdánlivý popis léčebných vlastností uveden výhradně z pohledu tradičního léčitelství v zájmu antropologickém a etnografickém. Není účelem tohoto textu, jakkoliv komentovat soudnost zmíněného Nařízení. Z pohledu platné evropské legislativy proto veškeré zde uvedené potraviny a doplňky stravy žádné léčebné vlastnosti nevykazují.

Sem patří váš dlouhý nadpis

Sem vložte podnadpis

První služba

Quia consequuntur magni dolores eos

800 Kč

Druhá služba

Labore et dolore magnam aliquam quaerat

1600 Kč

Třetí služba

Corporis suscipit laboriosam nisi ut aliquid

2400 Kč

K vizuálnímu členění textu slouží obrázkové sekce

Kromě nadpisů vám s členěním textu na správných místech pomohou i obrázkové sekce. Jednotlivé odstavce vašeho článku oddělte obrázky, které vhodně doplní obsah.

Pokud uvádíte důležitá slova či myšlenky, použijte pro zvýraznění textu citaci.

Ea commodi consequatur quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur at vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos.