Coprinus (hnojník obecný)

18.09.2019

Coprinu se v češtině říká hnojník obecný. Latinsky Coprinus comatus. Je sice velmi ceněný v gastronomii, zároveň ale zaujal pevné místo jak v evropské mykoterapii, tak i v tradiční čínské medicíně. Bylo doloženo, že obsahuje značné množství vitamínů, minerálních látek a stopových prvků, a to vše v neobvykle vyváženém stavu. Vedle toho je u něj ještě významná vysoká koncentrace bílkovin a zvláště skutečnost, že coprinus obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které člověk potřebuje. Podle čínské medicíny je jeho hlavní doménou tzv. Xiao Ke (tři vyprahlosti). Tento stav se blíží tomu, čemu říkáme diabetes mellitus druhého typu neboli cukrovka. Přísně sledované testy hladiny cukru v krvi jsou důležité vždy, a při užívání hnojníku zvláště.

Coprinus (hnojník obecný, Coprinus comatus) obsahuje značné množství vitamínů, minerálních látek a stopových prvků.

Použití testovaná v praxi:

  • regulace úrovně krevního cukru při diabetu (hlavní indikace) + Maitake
  • podpora metabolismu a trávení + Auricularia
  • zlepšení krevního oběhu + Agaricus, Hericium
  • doplňková terapie sarkomů a nádorů závislých na hormonech + Agaricus, Reishi, Coriolus , Shiitake

Další motivy pro použití Coprinu:

hypertenze, snižuje tvorbu rakovinových buněk v prsou, hemoroidy, záněty, zácpa

TCM charakteristika:

  • teplota - neutrální
  • chuť - sladká
  • tropismus - Pi (slezina), Wei (žaludek)

Účinky podle tradiční čínské medicíny:

  • posiluje Qi Pi (sleziny) a Wei (žaludku)
  • podporuje Yin Wei (žaludku), Shen (ledvin), Fei (plic)
  • u Re (horkosti) z Xu (nedostatku)

Stručný popis

Coprinus (Coprinus comatus) je houba, která roste od léta do podzimu, a to hlavně na otevřených místech, tj. loukách, okrajích lesů, zahradách... upřednostňuje půdu, která je bohatá na dusík. Osídluje oblasti severní polokoule, hlavně pak Evropu a Severní Ameriku.

Coprinus je jedlý, ale konzumují se pouze mladé plodnice, které jsou bílé a uzavřené, později výrazně tmavnou a jsou méně chutné, až nepoživatelné. Po konzumaci Coprinu se nedoporučuje pít alkohol, může mít účinky jako antabus, tj. vyvolá zvracení.

Hnojník je možné pěstovat i uměle, a to i v místnostech.

Coprinus byl poprvé popsán dánským přírodovědcem O. F. Müllerinem v roce 1780. Dostal jméno Agaricus comatus, jako Coprinus comatus ho označil v roce 1797 Ch. H. Persoon.

Coprinus má podobně jako jiné medicinální houby zdraví prospěšné účinky, které se samozřejmě odvíjejí od jeho složení, resp. sloučenin, které obsahuje.

Polysacharidy:

Polysacharidy tvoří v sušině největší podíl. V Coprinu jsou polysacharidy nerozpustné ve vodě, tj. hrubá vláknina, která podporuje trávení, peristaltiku a také správné složení střevního mikrobiomu. Krom nerozpustných polysacharidů v sobě Coprinus skrývá také vstřebatelné polysacharidy, kam patří i glukany. Jedná se o různě větvené α-D-glukany: α-D-Glcp-(1→6)- nebo α-D-Glcp-(1→6)-α-D-Glcp-(1→6). Nechybí ani β-D-glukany.

V Coprinu se také nacházejí pentasacharidy a disacharidy, např. α,α-trehalóza [α-D-Glcp-(1↔1)-α-D-Glcp].

Aminokyseliny a bílkoviny:

Analýzami se zjistilo, že obsahuje 8 esenciálních aminokyselin valin>leucin>lysin>isoleucin>threonin>fenylalanin>tryptophan>methionin.

Velké zastoupení má také kyselina glutamová, které mu dodává dobrou chuť.

Navíc překvapivě Coprinus obsahuje také ornitin a gama aminomáselnou kyselinu (GABA), což je neurotransmiter regulující neuronální excitabilitu a svalový tonus.

Vodný extrakt z Coprinu dovede blokovat aktivitu angiotensin konvertujícího enzymu, až o 30 %, funguje tedy jako ACE inhibitory podávané pacientům s vysokým krevním tlakem.

Minerály a vitamíny:

Minerální a stopové prvky jsou v Coprinu zastoupeny vápníkem, hořčíkem, sodíkem, draslíkem, železem, mědí, zinkem, manganem.

Z vitamínů je v Coprinu vitamín B1, B2, kyselina niacinová, vitamín C

Mastné kyseliny:

Rozbory složení Coprinu odhalily, že v sobě má také mastné kyseliny. A to 2 nenasycené - linolovou a olejovou, a 3 nasycené - palmitovou, stearovou a myristovou.

Další látky:

Coprinus dála obsahuje saponiny, steroidy, terpenoidy, flavonoidy, alkaloidy a srdeční glykosidy či comatin - fenolická substance s hypoglykemickou aktivitou.