Hericium (korálovec ježatý)

18.09.2019

Hericium (korálovec ježatý, v angličtině je známý jako lví hříva, Hericium erinaceus) patří mezi jedlé stopkovýtrusé medicinální houby pocházející z Asie, hojně se též vyskytuje na severu Ameriky. Hericium je možné vzácně najít i u nás.

Hericium neboli korálovaec ježatý je zvláštní houba, která připomíná lví hřívu a má poměrně různorodé účinky. V praxi ho používám asi ve čtyřech situacích. Za prvé je Hericium velmi dobré u různých trávicích problémů, hlavně pokud je doprovází horko. Čínská medicína popisuje tyto stavy jako horko v žaludku. Hericium má schopnost harmonizovat žaludek a trávení a ochraňuje a zklidňuje sliznice, používá se tedy u problémů trávicího traktu, jako jsou gastritidy, žaludeční vředy, pálení žáhy, reflux a také zlepšuje zažívání. Dokáže zklidňovat sliznice trávicího traktu. Pokud chceme použít Hericium k harmonizaci trávicího traktu, je lepší použít ho ve formě prášku (ne extraktu). V nabídce najdete jednu směs, která Hericium ve formě prášku obsahuje + byliny . Schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EUSMĚS :

 • Hericium - Evropská unie nedovoluje uvádět jakákoliv zdravotní tvrzení k této houbě
 • Aloe vera - přirozená obranyschopnost, napětí - únava, antioxidant, čištění a detoxikace, normální hladina cukru v krvi, normální stav pokožky
 • Lékořice - normální trávení, energie, imunitní systém, normální stav kloubů, duševní zdraví, normální funkce dýchacího systému, normální stav pokožky, močový a reprodukční systém
 • Chlorela - vitalita - energie, imunita, normální funkce střevního traktu, antioxidant, normální činnost jater

Druhá oblast, kde Hericium používám, jsou různé neurologické problémy, jako je demence, Alzheimerova choroba, Parkinson, roztroušená skleróza, neuropatie či neurastenie. V současnosti je totiž Hericium předmětem mnoha studií, které zkoumají jeho schopnost stimulovat produkci NGF (nervového růstového faktoru). NGF je protein, který stimuluje růst nervových buněk a napomáhá nervy nejen chránit, ale i opravovat je, pokud jsou poškozené. Podpora NGF podle nejnovějších výzkumů zlepšuje také přežití lidí po prodělaném infarktu. Snižuje riziko selhání srdce.

Již staří Číňané znali tyto jeho možnosti a používali ho k podpoře mentálních funkcí a paměti, soustředění. Chodí mi také studenti, kteří Hericium berou ve zkouškovém období.

Je vhodné ho použít, pokud jsme ve stresové zátěži, zvláště pokud se stres projevuje na našem těle (tzv. somatizace stresů). Tyto stavy se projevují různě, třeba tlaky kolem žaludku či na hrudi, knedlíkem v krku, pocitem vnitřní rozechvělosti, pnutím, rozpínáním, premenstruačním syndromem, podrážděností, depresí, nepravidelným cyklem apod. Popisované příznaky jsou způsobeny tzv. stagnací jater a jsou obvykle zhoršovány emocemi. Hericium je vhodné v těchto případech doplnit čínskými bylinkami, které dokáží uvolnit stagnovaná játra. Jako třeba v jedné směsi na uvolnění jater, kterou najdete také v Houbáři.

No a nakonec stejně jako ostatní houby má Hericium výrazné imunomodulační a protirakovinné účinky. Používá se u nádorů horní a střední části trávicího traktu a jater.
Často se používá, pokud je třeba regulovat Helicobacter pylori.

Použití testovaná v praxi:

 • regulace žaludečních a střevních problémů, zejména při gastrointestinálním zánětu + Reishi, Shiitake, Coprinus
 • prevence nádorových poruch, především rakoviny žaludku, střev, jícnu a kůže - dle typu nádoru
 • posílení imunitního systému + kterákoliv medicinální houba
 • doplňková terapie u nervových onemocnění + Reishi, Cordyceps
 • tišení depresivních nálad + Cordyceps
 • neklid a poruchy spánku + Reishi

Další motivy pro použití Hericia:

problémy žaludku, gastritidy, zklidňuje sliznice, Helicobacter pylorii, celiakie + Resihi, neurastenie, stres, působí na NGF faktor u neurodegenerativních onemocnění (demence, Parkinson (je-li s depresí + Cordyceps), Alzheimer (+ Reishi), roztroušená skleróza...), zlepšuje fungování nervového systému, neuropatie, zlepšení koncentrace, posílení peristaltiky střev (spíš odvar ze sušeného Hericia), multirezistentní zlatý stafylokok, nádorová onemocnění (žaludku, jícnu, tlustého střeva, jater, děložního krčku), stres, vnitřní neklid

TCM charakteristika:

 • teplota - neutrální
 • chuť - sladká, fádní
 • tropismus - slezina, žaludek, srdce (dle jiných zdrojů + játra, ledviny či všechny okruhy)

Účinky podle tradiční čínské medicíny:

 • posiluje žaludek a reguluje jeho Qi
 • doplňuje slezinu a napomáhá trávení
 • uklidňuje ducha Shen a posiluje činnost mozku
 • působí na všechny orgánové soustavy