Japonská Enoki (penízovka sametonohá)

18.09.2019

Japonská Enoki (penízovka sametonohá) byla starými Egypťany považována za houbu nesmrtelnosti a vyhrazena jen pro faraony. Dnes je pěstovaná po celém světě a hojně využívaná pro vysoký obsah účinných látek

V historii byla Enoki doceněna starými Egypťany a Číňany. V Egyptě byla považována za houbu nesmrtelnosti a byla tedy vyhrazena jen pro faraony, podobně tak v Číně, kde je považována za houbu prodlužující život. Enoki obsahuje mnoho účinných látek vitamíny, minerály, polysacharidy ‒ beta glukany, antioxidační polyfenoly a isoflavony, např. genistein, adenosin, terpeny, steroidy či sfingosin cerebrosid aj. Důležitá je i koncentrace polysacharidů v extraktu.

Použití testovaná v praxi:

  • stimulace imunitního systému (kvasinky, baktérie, viry, plísně) + Shiitake, Coriolus, ABM, Reishi, Maitake
  • doplňková terapie rakoviny (metastázy) + dle typu nádoru
  • podpora u chemo či radioterapie
  • podpora kardiovaskulárního systému + Reishi, Cordyceps, Auricularia
  • diabetes, regulace úrovně krevních cukrů + Maitake, Shiitake
  • potravinové alergie + Hericium + Reishi
  • dermatitidy, ekzémy + Reishi, Agaricus

Další motivy pro použití Enoki:

alergické reakce, ekzémy, antioxidační účinky, hepatoprotektivní účinky, podpora správného složení mikroflóry, zlepšení mentálních funkcí, nespavost, přírodní antibiotikum, protizánětlivé působení, akné, Crohnova choroba, žaludeční vředy, Helicobacter pylori, trombolytické účinky, cholesterol, hypertenze, zlepšuje funkci slinivky, záněty, bělotok, snížení oxidačního stresu, podpora zdravé mikroflóry, snižování hladiny tuků v krvi, předcházení nemocem srce a cév

Stručný popis

Enoki (Flammulina velutipes, penízovka sametonohá, Enokitake, golden needle mushroom) patří mezi populární jedlé houby. Roste na celé severní polokouli, tj. je možné ji najít v Severní Americe, Asii, Evropě. Navíc je i komerčně pěstována. Je tedy dostupná po celém světe. Jedná se o saprofytickou houbu, která roste v trsech u kořenů stromů a bázích pařezů. Velmi dobře snáší i nízké teploty, a to i ty pod nulou. Je ji tedy možné sbírat i v zimě. Krom toho čerstvá je k dostání po celý rok. Enoki z volné přírody a ta uměle pěstované se od sebe liší v podobě, nikoli však účincích. Enoki z volné přírody má drobný kruhovitý mírně vypouklý medově zlatavý klobouček, který je trochu lepkavý, na tenké sametové nožce, která má výšku asi 10 cm. Enoki pěstovaná bez přístupu světla je bílá se zašpičatělými "nerozvinutými" klobouky.

Enoki je využívána dlouhá staletí k léčbě mnoha chorob tradiční čínskou medicínou. Písemné zmínky o ní pocházejí již z období dynastie Han. V období okolo roku 900 n.l. (si shi zuan yao), jsou texty, které podrobně popisují, jak Enoki kultivovat a pěstovat, tj. připravit vhodný pěstební substrát, jak houbu zalévat atd.

Pro vědecké účely byla Enoki popsána ž v roce 1782, a to M. A. Curtisem, který zařadit do rodu Agaricae, pojmenoval ji Agaricus velutipes. K přejmenování došlo až v roce 1951, kdy ji R. Singer přeřadil do současné skupiny a dal jí také nové jméno, tj. Flammulina velutipes.

Enoki je velmi chutná a v kuchyni různorodě využitelná houba, která má také velký léčebný potenciál, který si přiblížíme v dalším textu. Začneme však složením houby.

Složky v Enoki

Polysacharidy

Stejně jako ostatní medicinální houby je i Enoki velmi bohatá na polysacharidy. Je možné z ní extrahovat různé skupiny cukrů. Jedná se např. o monosacharidy, a to manózu, xylózu, glukózu, galaktózu aj. Dále pak jsem v ní disacharidy, tj. sacharidy s dvěma cukernými molekulami, tj. ciróza, trehalóza. Nejdůležitější jsou však polysacharidy, které jsou složené z mnoha cukerných jednotek, monosacharidů. Nejznámější polysacharidy jsou beta glukany, alfa glukany a pak také chitin. Poslední zmínění podporuje trávení a peristaltiku a také správné složení střevní mikroflóry. Glukany se ze střeva vstřebávají a mají mnoho účinků. Umí neutralizovat volné radikály, působí protirakovinně a hlavně imunomodulačně.

Polysacharidy získané z Enoki jsou označené SFR1, FVP2, PA3DE a PA5DE. Polysacharidy se liší svým složením a strukturou, a od toho se odvíjí i odlišnost účinků. Některé lépe neutralizují volné radikály, jiné více stimulují imunitní systém. Ale veskrze je jejich účinnost velmi podobná.

Bílkoviny a aminokyseliny

Enoki je bohatá na aminokyseliny a bílkoviny. Důležité je, že obsahuje aminokyseliny esenciální, tedy ty, které si tělo neumí vyrobit a musí je tedy dostávat zvenku potravou. Nejvíce je v Enoki kyseliny glutamové, alaninu, glycinu, lysinu, nechybí ani metionin, valin, izoleucin, fenylalanin či threonin. Mnohé aminokyselin se podílí i na chuti a vůni houby, a to hlavně ty, které obsahují síru. Aminokyseliny jsou stavebními prvky bílkovin.

V Enoki je možné najít i bílkoviny. Nejznámější jsou určitě ty, které nesou označení FIPs (fungal immunomodulatory proteins), tedy imunomodulační bílkoviny. Jejich název je odvozen od jejich hlavního účinku, tedy modulovat aktivitu imunitního systému.

Krom FIPs jsou zde i proteiny, které inaktivují ribozomy, tj. flammin, flammulin či velin. Tyto bílkoviny blokují translaci, tj. zasahují negativně do procesu syntézy bílkovin, a to v posledním kroku.

Dalším z velmi dobře známých bílkovin je flammutoxin. Jedná se o cytolytickou bílkovinu. V tomto případě působí bílkovina proti červeným krvinkám. Neničí však všechny typy erytrocytů, ale krysí, králičí, prasečí, psí, kočičí a lidské. Ovčí, kozí či koňské erytrocyty jsou proti působení flammutoxinu odolné. Flammutoxin působí tak, že vytváří otvory v membráně buněk, které pak zemřou. Navíc ovlivňuje aktivitu iontových kanálů, které zajišťují přesun iontů přes buněčnou membránu, tím ovlivňuje i krevní tlak a mění výsledky EKG. Při běžné konzumaci se není čeho bát, neboť koncentrace bílkoviny je v houbě malá, riziko pro člověka tedy nulové. Aktivitu flammutoxinu navíc "neutralizuje" vápník. V pokusech na myších se zjistilo, že nebezpečná dávka je 2,45 mg/kg čistého flammutoxinu, pokud je vpíchnut do břišní dutiny.

Mezi bílkoviny patří také enzymy. Sem řadíme např. proflamin, který má protirakovinné účinky.

Lipidy a mastné kyseliny

Enoki je též zdrojem mastných kyselin, lipidů, ačkoli má nízkou energetickou hodnotu a neobsahuje cholesterol. V Enoki je ideální zastoupení mastných kyselin, je tam více těch nenasycených, tedy těch pro zdraví člověka prospěšných, tj. 80 % nenasycených vs. 20 % nasycených. Největší podíl nenasycených mastných kyselin tvoří omega-6 kyselina linolová, kyselina olejová, arachidonová, nasycené mastné kyseliny zastupuje např. kyselina palmitová.

Vitamíny a minerály

V Enoki nechybí ani minerální a stopové prvky. Její konzumací přijmeme sodík, draslík, vápník, fosfor, měď, železo, zinek a selen atd. Nemůžeme opomenout ani vitamíny. Enoki obsahuje vitamíny skupiny B, tj. tiamin (B1), kyselinu pantotenovou (B5), niacin, riboflavin (B6), také je zde zastoupen vitamín D a E či provitamín A (beta karoten) a mezi karotenoidy patřící lykopen.

Fenolové sloučeniny

Sloučeny vycházející z fenolu mají silné antioxidační účinky, zpomalují tedy degenerativní procesy, jsou protirakovinné a také jsou prevenci před aterosklerózou. Fenoly v Enoki jsou např. kyselina elegalová, p-kumarická, kávová a ferulická kyselina, pyrogalol, quercetin aj.

Terpeny

V Enoki jsou také terpenové sloučeniny, i ony, podobně jako fenoly, jsou silnými antioxidanty, navíc jsou však velmi úspěšnými zabíječi rakovinných buněk i infekčních patogenů. Mezi terpeny v Enoki patří enokipodiny A‒D, flammulinolid A a B a také flamvelutpenoidy A-D.

Steroly

Nemůžeme zapomenout ani na to, že Enoki v sobě skrývá také steroly. Mezi nejznámější patří vitamín D2, tedy ergosterol. Dále pak je to např. ergost-8(14)-ene-3β-ol, ale také cerevisterol, zasahují do metabolismu, mají protirakovinné účinky atd.