Polyporus (choroš oříš)

18.09.2019

Použití testovaná v praxi:

 • boj s bakteriálními infekcemi + Coriolus, Cordyceps, Reishi
 • modulace imunitního systému + Reishi, Agaricus, Shiitake
 • podpora odvodňování a průtoku lymfy + Reishi
 • otoky
 • regulace tlaku krve (regulace diastolické hodnoty) + Reishi, Shiitake, Maitake, Auricularia
 • zlepšení růstu vlasů a struktury kůže + Reishi, Hericium, Cordyceps
 • podpora jako součást prevence a léčby rakoviny

Další motivy pro použití Polyporu:

diuretický efekt (proti konvenčním diuretikům odvádí jen 1/3 minerálů), po chemoterapii (+ Cordyceps), s Reishi snižuje diastolický tlak, zánět močového měchýře (ne pokud je oslaben), rakovina močového měchýře, podpůrně pro všechna onemocnění kůže, regulace struktury kůže, zastavení růstu rakovinných buněk u karcinomu jater, antibiotický efekt (Staphylococcus aureus a E.coli), posílení imunity u pacientů s nadváhou - zvlášť pokud mají časté infekty (+ Agaricus, Polyporus), hepatoprotektivní účinek (+ Maitake), psoriasa (+ Auricularia), močové kameny, potíže s vylučováním moči, podporuje močení, průjmy, edém, žloutenka, hepatitis, karcinom plic, krvácení ze slabosti sleziny, Bi syndromy, při a po chemoterapii, alopecia areata (+ Reishi), otevírá póry, regulace lymfatického systému, nemoci ledvin a zavodnění

TCM charakteristika:

 • teplota - svěží
 • chuť - lehce sladká
 • tropismus - slezina, ledviny, močový měchýř

Účinky podle tradiční čínské medicíny:

 • podporuje močení
 • odstraňuje otoky
 • odvádí vlhkost

Močový systém, ledviny a vylučování moči

Jedinečnost, oproti jiným medicinálním houbám, je vliv Polyporu na močové ústrojí. Polyporus zvyšuje diurézu, tj. vylučování moči, jejíž tvorbu ale také zvyšuje. Z těla se tak odvádí přebytečná tekutina. Ta může způsobovat obtíže v podobě otoků ze zadržování vody. Díky Polyporu se zvyšuje vylučování sodíku. Pokud odchází tento prvek z těla, táhne s sebou i vodu. Sodík je více vylučován proto, že Polyporus utlumuje aktivitu hormonu aldosteronu. Ten je tvořen v nadledvinách a jeho funkcí je zadržování tekutin, podporuje také zpětné vstřebání sodíku, tj. sodík vyfiltrovaný do moči se opět vrátí a s ním samozřejmě i tekutina.

Tyto močopudné účinky jsou dány přítomností ergostanů, mannitolu a ergosterolu.

Polyporus byl testován v mnoha studiích, jejich výsledky prokázaly účinnost u zvířat. Do jedné studie byli zařazeni psi, kteří dostávali do žíly různé dávky extraktů z Polyporu, a to v rozmezí mezi 0,25-0,5 mg/kg. U psů se zvýšilo množství vyloučené moči a samozřejmě také sodíku. Podobné výsledky byly získány i z pokusů na krysách, kdy byl použit ergon. Jeho působením se zvýšila diuréza o 60 %.

Polyporus se však nezapojuje jen do zvyšování tvorby a vylučování moči, ale podílí se také na ochraně a regeneraci ledvin. Ledviny velmi zatěžovaným orgánem. Jsou jakožto filtrující orgán vystaveny velkému množství škodlivin, mohou se v nich vytvořit kameny, bývají postiženy autoimunitními nemocemi i infekcemi. To vše vede k jejich destrukci, kterou provází zhoršení filtračních funkcí, mohou více propouštět bílkoviny do moči, a naopak nevylučují škodlivé látky, tj. např. kreatinin, ureu...

Polyporus brání tvorbě ledvinných kamenů. Jejich přítomnost dráždí a traumatizuje ledvinnou tkáň, navíc se mohou i zaklínit v přechodu ledviny do močovodu. To zastaví vylučování moči, která se hromadí v ledvině. Kameny v ledvinách mohou být různého charakteru, nejčastěji v nich je zastoupen vápník a oxalát. Polyporus zabraňuje vytvoření jádra kamene, krystalizaci, na které se "nabalují" další složky a formují kámen.

Regenerační a ochranný efekt byl testován na modelu diabetického poškození ledvin, tyto již selhávaly. Na případu diabetického poškození ledviny, tedy při chronickém ledvinném selhávání. U těchto ledvin byla funkční tkáň nahrazena vazivem, došlo k fibrotizaci. Pokud byl podán Polyporus, došlo k zastavení procesu fibrotizace, snížil se zánět, a co víc, nahromaděná mezibuněčná nefunkční hmota byla vlivem Polyporu odbourávána. V jiné studii na krysách se potvrdilo, že Polyporus zlepšuje funkci selhávajících ledvin. Jeho podáváním došlo ke zlepšení glomerulární filtrace, tj. poklesly hodnoty kreatininu a urey v krvi, neboť byly tyto metabolity vyloučeny močí. Opačně to probíhalo s bílkovinami, omezil se jejich únik do moči.

Dalším pozitivem je i to, že Polyporus ovlivňuje imunitní systém, takže může tlumit autoimunitní záněty, které ledviny poškozují. Také se aktivně zapojuje do boji s infekcemi, které mohou postihnout i ledviny. Zvýšením vylučování moči se pak také lépe vyplaví patogeni v močových cestách.