Polysacharidové peptidy z Auricularie chrání játra před poškozením tuky

22.03.2020

Auricularia polytricha (bolcovitka chlupatá) je dřevokazná houba. Můžeme ji najít na kmenech stromů, spadaných větvích, pařezech atd. Její jméno je odvozeno od vzhledu a konzistence. Připomíná totiž lidské ucho a má zvláštní pružnou gelovitou strukturu. Auricularia sice nemá typickou silnou houbovou vůni ani chuť, přesto je populární v Asijské kuchyni a přidává se do velkého množství jídel. Krom toho s ní po staletí pracuje tradiční čínská medicína. Její účinky potvrzují i prováděné vědecké studie. Díky nim víme, že Auricularia posiluje imunitní systém, ničí nádorové buňky i mnohé patogeny, snižuje oxidační stres i cholesterol v krvi.

V této studii se autoři zaměřili na hypotézu, že Auricularie může chránit játra před poškozením tuky, před steatózou, ztukovatěním. Nadbytečné tuky se ukládají do jaterní tkáně, která je tím poškozována, dochází k rozvoji chronického zánětu a zvyšuje se oxidační stres, tj. koncentrace škodlivých volných radikálů. Stav může vyústit i do fibrózy a cirhózy jater. Pomoci samozřejmě může snížení hodnot tuků v krvi. To je možné změnou stravy, užíváním léků hypolipidemiky, lepší je však využít přírodní cestu. Tou mohou být i složky z Auricularie.

Autoři vytvořili dvě frakce obsahující peptidy s navázanými polysacharidy. Nejprve jejich účinky testovali na lidských jaterních buňkách a poté na zvířecím modelu steatózy jater. Na buňkách vystavených tukům se ukázalo, že extrakty snižují ukládání tuků do buněk. Auricularia aktivovala antioxidační mechanismy jaterních buněk a zvýšila jejich životaschopnost.

V myším modelu se také prokázalo, že Auricularia omezuje ukládání tuků do jater a snížila se i hodnota krevních lipidů.

Podrobným zkoumáním se ukázalo, že Auricularia ovlivňuje stejné geny jako adiponektin, zvyšuje aktivitu genů, které se zapojují do metabolismu tuků, který je díky nim zvýšen a méně tuků se ukládá v organismu.

Studií se tedy prokázalo, že Auricularia chrání jaterní tkáň před poškozením, tím zachovává také jejich funkci. Zvyšuje metabolismus tuků a snižuje poškozující oxidační stres. 

Jaterní funkce jsou zachovány díky ochraně jaterní tkáně. Je zvýšená aktivita antioxidačních mechanismů, to vše vede k udržení zdraví a funkce jaterní tkáně.